Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

liczebnik porządkowy

Język: polski
EJP 1991, 187 Definicja współczesna

Liczebniki porządkowe wskazują na miejsce zajmowane przez dany obiekt. Pod względem funkcji składniowej i właściwości morfologicznych nie różnią się od przymiotników [...].

Cytaty

Liczebniki [...] porządkowe są te, które oznaczają rzeczy porządkiem wyszczególnione, kładą się na pytanie który? która? które? np. pierwszy, pierwsza, piérwsze.

Liczebniki oznaczone dzielą się jeszcze ze względu na ich znaczenie na: a) piérwotne czyli główne (kardynalne), dla tego tak nazwane, iż się z nich inne urabiają, te odpowiadają na pytanie ile? […]; b) porządkowe, wskazujące porządek rzeczy po sobie następujących [...]; c) mnożne albo spółkowe, znaczące ilość rzeczy jednego gatunku, do całości innéj rzeczy należących czyli w niéj powtórzonych [...]; d) społeczne, oznaczające społeczeństwo z wyrażoną liczbą istot [...].

Liczebniki porządkowe, mnożne, gatunkowe, wielokrotne odmieniają się jak imiona przymiotne […].

Liczebniki porządkowe są takie, które oznaczają porządek, w jakim osoby lub rzeczy po sobie następują. Liczebniki porządkowe odpowiadają na pytanie: który z porządku? która z porządku? które z porządku? i są następujące: pierwszy-a-e, drugi-a-e-, trzeci-a-e- [...]