terminów gramatycznych online
błąd ortograficzny
Język: polski
- Etymologia: Mał/1879
- Pisownia: Malecz/1882
- Słownik, t. 1: A-G: SW/1900-1927
- Słownik, t. 3: N-Ó: SW/1900-1927
- Słownik, tom I (A-C): Dor/1958–1969
- Słownik, tom V (Nie-Ó): Dor/1958–1969
Błąd ortograficzny polega na napisaniu wyrazu lub wyrażenia w sposób niezgodny z obowiązującą normą ortograficzną, utrwaloną w zasadach pisowni i słownikach ortograficznych.
Cytaty
Z tej przyczyny ja co do mojéj osoby daleki od tego jestem, żeby zaliczać do błędów ortograficznych formy bez w [królestwo]; a już wygłaszać z przyciskiem tego w w ustném mówieniu, w każdym bez wyjątku wyrazie — tego bym nawet nikomu nie radził, gdyż zakrawałoby to na dziwactwo i puryzm posunięty aż do śmieszności.
Spółgłoski [...] drugiemi zaś są głoski, które utracając właściwe swe brzmienie, wydają dźwięk głosek mocnych i przez to popełniają dzieci najwięcéj błędów ortograficznych.
Błąd, błędu, lm. błędy. 1. mylne o rzeczy pojęcie, omyłka, pomyłka, usterka, krok fałszywy [...] B. gramatyczny, drukarski, historyczny. B. przeciw językowi. B. w pisowni (= ortograficzny).
Ortograficzny 1. przym. od Ortografja: Pismo ortograficzne. Błąd O. (= błąd przeciw prawidłom pisowni)
Błąd m IV, D. błędu, Ms. błędzie [...] Otrzymała Marta krótki liścik, który zawierał tylko dwa zdania, ale trzy błędy ortograficzne. RITT. Noc. 60.
Ortograficzny «odnoszący się do ortografii, dotyczący ortografii, traktujący o ortografii; zgodny z zasadami ortografii»: [...] ∆ Błąd ortograficzny, dawniej omyłka ortograficzna «napisanie wyrazu w sposób niezgodny z przepisami»: Nie potrafił napisać trzech wierszy po francusku, żeby nie popełnić w nich dziesięciu błędów ortograficznych. ASK. Hist. 13. [...] // L.