terminów gramatycznych online
forma fleksyjna czasowników, rzeczowników
Język: polski
- Budowa wyrazów: Łoś II/1925
- Słowniczek: Gaert/1927
- Słownik, tom II (D-G): Dor/1958–1969
Forma fleksyjna wyrazu — wyraz (odmienny) w jednej z jego możliwych funkcji gramatycznych [...], tzn. taka jednostka systemu fleksyjnego, na którą składa się — temat fleksyjny danego wyrazu i określona funkcja gramatyczna tego tematu, sygnalizowana przez jakiś morfologiczny wykładnik.
Cytaty
Odpowiednio do formy pierwszego członu wyrazy złożone dzielą się na dwie główne gromady: do pierwszej zaliczamy te, w których pierwszej części mamy formację imienną (zaimkową) lub czasownikową [...]; jeżeli zaś pierwszy człon jest jakąś określoną formą fleksyjną (np. przypadek imienny, osoba czasownika), połączenie takie nazywamy zrostem.
Klasyfikacja wyrazów złożonych jest więc taka: I. Złożenia z tematem imiennym (lub zaimkowym) w pierwszej części; II. złożenia z tematem czasownikowym; III. zrosty z formą fleksyjną w pierwszej części; IV. wyrazy z prefiksami w pierwszej części.
III. Formy fleksyjne: czasownik właściwy (★słowo osobowe, verbum finitum); osoby, wyrażające stosunek podmiotu czynności do osoby mówiącej.
Forma ż IV, CMs. formie [...] 2. «układ skoordynowanych elementów; odmiana, przejaw, rodzaj; struktura, ustrój» [...] ∆ Formy odmiany wyrazów, formy fleksyjne «formy, które wyrazy mają w zależności od przypadków, czasów itp.»: Wyraz ręka ma niektóre formy odmiany swoiste tłumaczące się historycznie. DOR. Rozm. II, 119. Wiadomo, że wyrazy odmieniają się przez przypadki, liczby, osoby itp.; sposobów tych odmian, czyli tak zwanych form, jest dużo. Karl. Słowor. 40. Formy liczby pojedynczej i mnogiej. Formy przypadkowe, rzeczownikowe. [...] // L. <łc. forma>.