terminów gramatycznych online
skracać
Język: polski
- Abecadło: Br/1848
- Część II. Rozdz. 2. Odmiany. (Fleksya) : Jes/1886
- Historyczna fonetyka czyli głosownia: Rozw/1923
- O imieniu i jegoż przypadkach: Sty/1675
- Pisownia: Kurh/1852
- Przesadne skracanie wyrazów pol. i usuwanie ję ją: Oż/1883
- Rozdział II. O Rzeczowniku: Szt/1854
- Rozdział VI. O zaimku: Szt/1854
- Składnia: Kurh/1852
- Słownik: Kn/1621, Kn/1644 (I wyd. 1626)
- Zbiór abecadłowy rzeczy: DwBg/1813
- Zdanie dziesiąte: Klecz/1767
Cytaty
Skracájący ὁ βραχυντικός [brachyntikós]. Abbreviandi vim habens.
Abbrevio. Skracam.
Brevio, as. Skracam.
Te słowá ktore w przyszłym pokázującego skraczáją się, skraczáją sie tákże w przeszłym niedoskonáłym wtorym czásie sposobu przyłącájącego, jáko to Havrò miásto haverò Będę miał.
Owszem w Ruskich Xięgach dodają znaki, gdzie się słowa skracać, lub przeciągać powinny.
Imié co jest? [...] skrácają owi na u 24.
W wyrazie umieścić i tym podobnych spółgłoski sc zmieniają się w szcz, które to głoski za przykładem wielu pisarzy nowszych skracają się w scz: umiesczony; w wyrazie wozić i tym podobnych, spółgłoska z zmienia się w ż: wożę.
Zdania przydane mogą się skracać, do czego szczególniéj posługują imiesłowy odmienne (przymiotniki) i nieodmienne (przysłówki), oraz rzeczowniki słówne i tryby bezokoliczne
Poeci przeto zwykle je skracają o jednę zgłoskę pisząc np. Anglja, Azja i t. p. zam. Anglija, Azija.
Niepotrzebnie, a nawet błędnie skracają niektórzy mówiąc i pisząc w tym przypadku: akt, zamiast: aktów, gdyż akt, jest to właśnie przypadek I, l. p [...]. Przykłady podobnego skracania w tym przypadku imion tak ludzkich, jako téż innych żywotnych i nieżywotnych, nade wszystko u dawniejszych pisarzów nie są rzadkie, np. wojewód, zamiast: wojewodów.
Niektóre dają się skracać, np. mojego, lub mego, mojéj lub méj.
Przesadne skracanie wyrazów pol. i usuwanie ję ją.
W słowach czynnych nie można skracać wyrazów, prawidłowie się piszą całe jakoto: Umieją, śmieją, sieją, zieją nienawiścią i t. d.
W wyrazach obcego pochodzenia, jak: Szwecyja, Francyja, kolacyja, Anglija, biblija, skraca się także ji na i, jakoto: Francyi, kolacyi, Anglii, biblii, dlatego należy też i w Mianowniku liczby pojedynczéj i pokrewnych mu formach, pisać te wyrazy bez j.
§ 8. W zakresie akcentu zdaniowego czyli grupowego, to jest przycisku, obejmującego grupy, które w zdaniu tworzą całość (chwilową lub stałą), mamy więcej nieco materjału historycznego, a mianowicie [...]; 3) w objawach fonetycznych, wynikających ze stałego lub częstego położenia słaboprzyciskowego, a mianowicie w skróceniach iloczasu i innych minusach fonetycznych, dotyczących prepozycyj itd.: i tak prepozycje, zawierające pierwotnie długą samogłoskę, skróciły ją [samogłoskę] jako prepozycje i praeverbia, natomiast w złożeniach nominalnych długość przed przyciskiem utrzymana [...].
Natomiast w -ājǫ- zachowane akutowe a ściągło na siebie przycisk, a poprzednia rdzenna regularnie się skróciła.