Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

wykrzyknik znak interp.

Język: polski

Cytaty

4ty Znak, nazywa się Wykrzyknik (Interjectionis nota). Piszę się tak ! Oznacza on wykrzyknienie, kładzie się po wyrazach z większem, niż zwyczajnie uczuciem wymówionych.

[…] ! Wykrzyknik jest znakiem, iż poprzedzający go wyraz wyższym i mocniéjszym głosem wydać trzeba, np. o ! leniwcze.

Wszystkie znaki pisarskie na trzy klassy podzielić możemy:

1.na znaki uczucia (affektu): wykrzyknik (!) i znak zapytania (?).

2.na znaki rozłącznych wyobrażeń: przecinek (,), średnik (;), dwukropek (:) kropka (.) znaki opuszczonych wyrazów (:::::) nawias ( ) znak rozłączny (-) znaki innéj osoby mówiącej (=||).

3.na znaki wskazujące przypadkową okoliczność: łącznik (-) apostrof (‘) czyli wyrzutnik, cudzysłów („ “).

Głosek wielkich używa się na początku pisma, po punkcie, znaku zapytania, dwukropku i wykrzykniku. Nazwiska osób, wyraz godność oznaczające, nazwiska krajów, miast, wsi, rzek, piszą się także wielkiemi głoskami [...].

(!) Wykrzyknik wyraża wszelkie gwałtowniéjsze uczucie.

Wykrzyknik, ( ! ) kładzie się po wyrazach wykrzyknikami będących, jeżeli stawają oddzielnie, albo téż po wygłośnikach, i zdaniach urwanych z podniesioném uczuciem, a więc i głosem wrażliwym objawianych.

Wykrzyknik kładziemy po zdaniach w których uczucie żalu, zachwytu, oburzenia, radości-wyrazić chcemy.

WYKRZYKNIK. Znak wykrzyknienia wyraża namiętne podniesienie głosu, wołanie, podziw, żal lub oburzenie. Znak wykrzyknienia kładziemy: 1. Po zdaniach, które z żywszem uczuciem wypowiadamy, np. Jak nieszczęśliwe nastały teraz czasy! 2. Po wykrzyknikach, np. O! biada! niestety! 3. Po piątym przypadku, jeżeli ten nie stoi w ciągu całego zdania, np. o nieba! o matko! synu! ojcze mój! dzieci!

Wyraz wykrzyknikowy najłatwiéj możemy poznać po znaku pisarskim, zwanym wykrzyknik (!), a który to znak znajduje się najczęściéj tuż przy pomienionym wyrazie.

Znaki pisarskie. 1. Przecinek , 2. Średnik ; 3. Dwukropek : 4. Kropka . 5. Pytajnik ? 6. Wykrzyknik ! 7. Myślnik — 8. Domyślnik .... 9. Nawias () [] 10. Cudzysłów „“ 11. Łącznik - 12. Odsyłacz ) a) ) i t. p.

Wykrzyknik -! gdy nagle objawiamy radość lub gniew, albo przerażenie.

Po zdaniu rozkazowem lub wykrzyknikowem kładzie się wykrzyknik (!)

( ! ) Wykrzyknik. Znak ten ostrzega, żeby myśl daną przeczytać głosem podniesionym, donioślejszym.

Zaczynamy pismo od wielkiej litery, od której też rozpoczynamy zdanie po kropce a także po dwukropku, ale tylko w tym razie, kiedy przytaczamy mowę cudzą, zwłaszcza w cudzysłowach; wreszcie po znaku zapytania lub po wykrzykniku, jeżeli po nich zaczyna się okres.

Wykrzyknik (!).

§ 199. Hej, panowie gospodarze! [...].

Wykrzyknik kładzie się po tych zdaniach i po tych słowach, które wypowiadamy podniesionym głosem. Kładzie się go zatem po zdaniach i słowach, wyrażających podziw, żal, oburzenie, gniew, ból, radość, uniesienie, wezwanie, rozkaz stanowczy i t. p.

Znaki pisarskie

(Signaes graphicos — Pontuação) [...]

Wykrzyknik ! Ponto de exclamação [...].