terminów gramatycznych online
wzór drugi podrzędny rzeczowników rodzaju męskiego liczby pojedyńczej
Język: polski
Cytaty
Wzór drugi podrzędny rzeczowników rodzaju męskiego l.p. […] Wzór drugi obejmuje rzeczowniki męskie, które mają za głoski naczelne spółgłoski niestałe c, g, k, spółgłoskę zmienną ch, i wszystkie spółgłoski niezmienne, a które nadto mają w 5 i 7 spadku zakończenia na u bez żadnego złagodzenia, bez żadnéj zmiany głoski naczelnéj.
Wzór drugi podrzędny rzeczowników męskich l. p. jest następujący: […] 1. Król, Owoc, 2. Król-a, Owoc-u, 3. Król-owi, Owoc-owi, 4. Król-a, Owoc, 5. Król-u, Owoc-u, 6. Król-em, Owoc-em, 7. Król-u, Owoc-u. [...] W spadkowaniu tych rzeczowników nie ma potrzeby zwracać uwagę na spółgłoskę naczelną, jak w spadkowaniu rzeczowników pierwszego wzoru, ponieważ spółgłoski naczelne rzeczowników tego wzoru drugiego, ani się łagodzą ani zmieniają w 5 i 7 spadku […].
W spadkowaniu tych rzeczowników nie ma potrzeby zwracać uwagę na spółgłoskę naczelną, jak w spadkowaniu rzeczowników pierwszego wzoru, ponieważ spółgłoski naczelne rzeczowników tego wzoru drugiego, ani się łagodzą ani zmieniają w 5 i 7 spadku […].