Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

praeverbia

Hasło w cytatach: praeverbium
Język: polski, łaciński
Dział: Części mowy (współcześnie)
  • Historyczna fonetyka czyli głosownia: Rozw/1923

Cytaty

§ 8. W zakresie akcentu zdaniowego czyli grupowego, to jest przycisku, obejmującego grupy, które w zdaniu tworzą całość (chwilową lub stałą), mamy więcej nieco materjału historycznego, a mianowicie [...]; 3) w objawach fonetycznych, wynikających ze stałego lub częstego położenia słaboprzyciskowego, a mianowicie w skróceniach iloczasu i innych minusach fonetycznych, dotyczących prepozycyj itd.: i tak prepozycje, zawierające pierwotnie długą samogłoskę, skróciły ją jako prepozycje i praeverbia, natomiast w złożeniach nominalnych długość przed przyciskiem utrzymana [...].

Złożenie z prepozycjami. W użyciu jako samodzielna prepozycja oraz praeverbium uległa długa samogłoska prepozycji prasłowiańskiemu skróceniu, ale późno, jak wynika z tego, że jakość samogłoski się nie zmieniła: ză nă itd.

Nie zachowują się właściwie inaczej niż w ogóle, ale przez to samo stają w pewnej sprzeczności z poprzedniemi wypadkami. Wskutek licznych oboczności powstały często wykolejenia. Wskutek licznych oboczności powstały często wykolejenia. Najczęstszy wypadek jest -ъ prepozycji wzgl. praeverbii w połączeniu z następującym wyrazem.

Powiązane terminy