terminów gramatycznych online
samogłoska ścieśniona
Język: polski
Samogłoski zamknięte (ścieśnione). Mówi się o nich wówczas, gdy w danym jęz. występuje opozycja między dwoma samogłoskami, które różnią się tylko stopniem otwarcia, np. e (otwarte): e (zamknięte).
Cytaty
Są przykłady, nierzadkie, że przez postrzeganié strojenia organów czyli narzędzi głosowych, nauczono wymawiać trudniéjsze głoski jako to: t, r, ż, á é ó ściśnioné, czyli niższego tonu od a, e, o.
Samogłoski tak nazwane, że je same wymówić można: a, ą, e, ę, i, o, u, y. Z tych trzy a, e, o podzielają się na otwarte, gdy są bez znamieniá nad sobą i ściśnione, gdy mają znamié, tak nazwané od większej i mniejszej warg otwartości.
Pomoc do obu sposobów byłaby, wciągnąć je w baczność strojenia organ, czyli narzędzia głosowégo, np. że na wydanié samogłosek A, E, O, gdy są w pisaniu bez znamienia, a w wymawianiu otwarté, natenczas wargi się bardziéj otwierają, a krtań się ściská, np. pAnOwiE: przeciwnie gdy ściśnioné, to jest gdy mają nad sobą znamię, wargi są mniej, a krtań bardziej otwartá, np. TAmtÈn KrÓl.