Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

przyrostek partykuła

Język: polski

Cytaty

W trybie warunkowym, spójniki te: abym: żebym, zamieniamy na przyrostki: bym, i kładziemy po czasie przeszłym niedokonanym, lub dokonanym trybu oznajmującego, osobie 3ciéj liczby pojedynczéj lub mnogiéj.

Przyrostki: ci, że, li, zamiast: czy ci, czyż, czyli, łączymy ze słowem na końcu w zapytaniach: np. powiedział ci? zamiast: czy ci powiedział?

Orzeczenie rzeczowne kładziemy przeważnie w przypadku Vl-tym — w następujących jednak razach kładziemy je w przypadku l-szym: [...]

3) jeżeli w zdaniu jest wyraz to, bądź jako zaimek wskazujący, bądź jako przyrostek np., To jest Moniuszko. Kłamstwo jestto brzydka wada.

Dla tém lepszego uwydatnienia czynności, wzmacniamy bardzo często czasowniki polskie przyrostkami, które potém stanowią z niemi pewną charakterystyczną całość.

§ 436. Przyrostek by, jako cząstka nierozdzielna wyrazu, pisze się łącznie na końcu spójników i słów w formach trybu warunkowego, bezpośrednio po imiesłowie przeszłym na , -ła, -ło, lub też na końcu innego wyrazu w tymże zdaniu (ob. § 275); np. aby, oby, ażeby, choćby, chociażby.