terminów gramatycznych online
różnica fonetyczna
Język: polski
Cytaty
Ja sądzę, że między ъ a ь nie było właściwie innéj różnicy, jak tylko fonetyczna, t. j. że miało się ь do ъ tak, jak się w polskiém ma i np. w kij, wysoki, ginąć, gibki itp. do y.
Jest więc rzeczą zupełnie zrozumiałą, że spojenia wewnątrzwyrazowe i międzywyrazowe powinny podlegać tym samym prawom, chyba, że się da wykazać jakaś naprawdę fonetyczna różnica tych dwóch wypadków.
§ 63. W czasie teraźniejszym w zakresie końcówek osobowych zachodzi pewna różnica między językiem polskim a starosłowiańskim: 1. l. p. stsł. -ą, p. -ę; różnica wyłącznie fonetyczna, polegająca na tem, że końcówka ta była krótka, a każda samogłoska nosowa krótka wyraża się w polszczyźnie przez -ę.
Co się tyczy stosunku stsł. -mь, p. -m, to tu także jest tylko fonetyczna różnica: zniknięcie końcowego -ь i stwardnienie spółgłoski -m [...].
Niekiedy w członie drugim znajdujemy tylko drobną różnicę fonetyczną w porównaniu z wyrazem samodzielnym, np. wyrazowi łąka odpowiada w złożeniach -łęka: Długołęka, Sinołęka i t. d., co pochodzi z przyczyn akcentowych.