terminów gramatycznych online
warunek
Cytaty
Zachodzi bliskie pokrewieństwo między zdaniami rozkazującemi a zdaniami konieczności, tudzież pomiędzy zdaniami warunkowemi i życzącemi z jednej strony a zdaniami możebności z drugiej; stąd też zdania rozkazujące wyrażają się niekiedy tak samo, jak zdania konieczności; a zdania warunkowe i życzące podobnie, jak zdania możebności; czyli że słowa muszę, mam powinienem omawiają rozkaz, a słowa mogę, chcę omawiają życzenie lub warunek; np. Masz przyjść do domu! [...].
Określenie okoliczności przyczyny oznacza, wskutek czego powstaje czynność, stan lub przymiot, wyrażony orzecznikiem, i odpowiada na pytania: czemu? dlaczego? przez co? od czego? za co? z jakiego powodu? oraz z czego? w jakich warunkach? mimo czego? [...] Określenie okoliczności przyczyny może wyrażać: 1) przyczynę realną czyli przyczynę faktu lub postępowania; 2) przyczynę logiczną czyli przyczynę poznania; 3) przyczynę konieczną czyli warunek; 4) przyczynę niewystarczającą czyli ustępstwo.
Warunek czyli przyczyna konieczna do osiągnięcia skutku, wyrażonego orzecznikiem, na pyt. pod jakim warunkiem? jakim razie? wyraża się za pomocą rzeczowników z przyimkiem — z, (z 6. przyp.), bez (z 2. przyp.) i przy ( z 7. przyp.), oraz za pomocą wyrażeń przyimkowych: pod warunkiem, w razie, w przypadku (czego), na miejscu (czyim) [...].