terminów gramatycznych online
gwiazdka ozn. form hipotetycznych
- Fonetyka opisowa: Benni/1923
- Historyczna fonetyka czyli głosownia: Rozw/1923
- Słowniczek: Gaert/1927
- Znaczenie i życie wyrazów: Łoś II/1925
Cytaty
Za pomocą gwiazdki przed wyrazem oznaczamy, zgodnie ze zwyczajem, przyjętym w językoznawstwie, że wyraz nie jest rzeczywiście istniejącym w mowie lecz tylko teoretycznie przyjętym.
Zaznaczam wyraźnie, że wszystkie przytoczone w tej pracy bez gwiazdki wyrazy i formy są autentyczne i mogą być poparte cytatami.
„Mownik polsko-niemiecko-fraucuski" Trotza wydany w r. 1740 zawiera szpalt 3077. Wyróżnia on jedną gwiazdką wyrazy „podejrzane lubo rzadkie" a dwiema gwiazdkami „słowa poetyckie albo krasomowskie" np. bonzy — 'pogańscy kapłani', broczyć, długowieczny [...].
Pra (— polskie, słowiańskie, indoeuropejskie) głoski, formy, wyrazy odtwarzane teoretycznie na podstawie porównania w zakresie pewnej grupy języków; formy takie oznacza się w piśmie gwiazdką *, np. prasłow. *volsъ, pol. włos.
Znaki: e >o; e ⩾ o, czytaj: e przeszło w o; o < e, o ⩽ e, czytaj: o powstało z e; ’e, ’a, itp. czytaj: e, a z poprzedzającą miękką spółgłoską; e || o lub e : o czytaj e wymienia się, jest w oboczności z o; * (gwiazdka) przed wyrazem oznacza, że wyraz ten jest teoretycznie rekonstruowany.