Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

dialektyczny

Hasło w cytatach: dialektyczne, djalektyczny
Język: polski
Dział: Dialektologia (współcześnie)

Cytaty

Dialektyczny przym. od Dialektyka [...] 2. dotyczący dialektów, gwarowy: Różnice dialektyczne.

Gwarowy przym. od Gwara: dialektyczny. Wyraz G. Nie znajdujemy w nim znamion gwarowych. Karł. <GW(AR)>

Ponieważ związek z Łużycami oddawna już zerwany, przeto granicę językową i jej jakość ocenić można tylko na podstawie szczątków: nazw topograficznych lub dialektycznych zabytków pisanych.

Na dalszym nieco planie stoi pomoc, jaką otrzyma cała nauka o języku polskim przez słownik staropolski, nad którym pracuje od szeregu lat Łoś, dalej postanowione już nowe wydanie słownika Lindego, wreszcie dalszy ciąg badań, w szczególności zaś systematyczne gromadzenie dialektycznego materjału słownikowego przez Nitscha [...].

Możliwość wczesnego zaniku nosowości w tym często prawie adwerbjalnie używanym wyrazie (przyczem pamiętać trzeba, że dzisiejsze twarde ę brzmiało w stp. raczej jak nosowe a), podobnie jak w dialektycznem kady itd.

W każdym razie w starszym języku jest to zjawisko bardzo pospolite, chociaż nie powszechne, ale też nie specyficznie dialektyczne.

II Dialektyczny przym. od dialekt (tylko w zn. 1): Początki naszego języka literackiego muszą się wiązać z podłożem dialektycznym Małopolski lub Wielkopolski. LEHR Szkice 48. [...] // SW.