terminów gramatycznych online
liczebnik przymiotny
Język: polski
- Części mowy odmienne: Malecz/1882
- Rozdział V. O Liczebniku: Szt/1854
Cytaty
Liczebniki przymiotne są te, które przyjmują zakończenie przymiotne i przypadkują się przymiotnie, np. drugi, drugá, drugie.
Liczebniki przymiotne są pięciorakie: a) Porządkowe są te, które oznaczają rzeczy porządkiem wyszczególnione, kładą się na pytanie który? która? które? np. pierwszy, pierwsza, piérwsze [...]. b) Gatunkowe są te, które oznaczają pewną różnicę między rzeczami jednego gatunku lub rodzaju, te kończą się zawsze na aki, aka, akie, kładą się na pytanie: iloraki? a, e? np. jednaki, jednaka, jednakie [...]. c) Składne albo spółkowe są te, które oznaczają rzeczy, jakoby składane z kilku innych rzeczy: liczebniki te, nie mają pytania, np. pojedynczy, pojedyncza, pojedyncze [...]. d) Częstotliwe są te, które oznaczają niejakie powtarzanie, kładą się na pytanie: ilokrotny, a, e? wielokrotny a, e? [...]. r) Rozdzielne są te, które oznaczają rzeczy jakoby dzielące się, te nie mają pytania, np. dwoisty, dwoista, dwoiste.
Liczebniki, które jak rzeczowniki, nie odmieniają się przez rodzaje, nazywają się rzeczownemi, inne przymiotnemi, gdyż jak przymiotniki, odmieniają się przez rodzaje, np. jeden, jedna, jedno, trzeci-a-e.