Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

przypadkowanie

Język: polski

Cytaty

Rodzaj wszelakich imion i innych wyrazów poznaje się; albo przez znaczenie płci, albo przez domyślny wyraz, albo przez zakończenie, albo przez przypadkowanie, albo przez zamianę zakończenia, albo przez zgodę mowy, albo przez cudzoziemszczyznę, albo na koniec z przyległego wyrazu.

Przypadkowanie jest to odmiana grammatyczna, która pokazuje jak nam jaki wyraz przypada do myśli. Np. Taki wyraz jak kwiatek przypada mi do myśli jako rzecz, które jest; kwiatem, jako rzecz, którą się bawię lub zachwycam; kwiatka, jako rzecz, któréj nie chcę lub pragnę, i właśnie te okoliczności, w jakich kwiatek się znajduje, przypadkami nazywam.

Przypadkowanie rzeczowników, jest to oznaczenie rozmaitych względów i stosunków pomiędzy wyrazami.

Przypadkowanie przymiotnika jest to nadanie przymiotnikowi zakończenia tego przypadku, w którym przypadku znajduje się jego rzeczownik: posłuszne dziecko, posłusznym dzieciom.

Przypadkowanie zaimka, jest to oznaczenie stosunku, w jakim która z osób gramatycznych zostaje ze słowem.[...] Stosunków takich, zwanych przypadkami, mają również i zaimki siedm na liczbę pojedyńczą i tyleż na liczbę mnogą.

Przypadkowanie [...] Przez przypadki odmieniają się: rzeczownik, przymiotnik, liczebnik, zaimek, imiesłów.