terminów gramatycznych online
warunki fonetyczne
Język: polski
- Budowa wyrazów: Łoś II/1925
- Dialekty języka polskiego: Nitsch/1923
- Historyczna fonetyka czyli głosownia: Rozw/1923
- Koniugacja (Końcowki osobowe, System koniugacyjny...Aoryst. Imperfekt ... Strona bierna. Inne formy złożone): Łoś III/1927
Cytaty
Wyrównanie między tematowemi e i i jest niemal wszędzie i niemal wszędzie ulega w takim razie i, powstają formy rob'ą'my [...] i t. p., zależnie od ogólnych warunków fonetycznych danej gwary.
Innego po części rodzaju przeciwieństwo typu wrócisz tworzą tak samo idące denominativa, których co prawda w starszych warstwach niepodobna od niego stanowczo oddzielić i które, w takich samych fonetycznych warunkach, zachowują się tak samo.
Czy tu mamy do czynienia z objawem bezwzględnie fonetycznym, t. j. czy tart w pewnych określonych warunkach =>turt, nie jest całkiem jasne.
Ponieważ zaimek następował zawsze po przymiotniku a warunki fonetyczne sprzyjały temu, przeto nastąpiło stopienie się przymiotnika z zaimkiem w jeden wyraz: *dobrъ-ji > dobry [...].
§ 520. Spółgłoska rdzenna w tym czasowniku występuje jako twarda -s lub miękka -ś, przedewszystkiem w zależności od warunków fonetycznych, a więc w 1 os. l. poj. jeśm < jeśḿ < *jesmь [...].