Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

pojęcie gatunkowe

Język: polski
Dział: Ogólnojęzykowy (współcześnie)

Cytaty

[…] Co do miejsca, jakie zajmują określenia rzeczownika, wiedzieć należy: […] 2) Przydawka przymiotna […] kładzie się: […] b) po rzeczowniku określanym, jeśli przydawka wyraża cechę stałą, a więc klasyfikuje rzecz określaną i stanowi osobny jej gatunek czyli razem z rzeczownikiem tworzy jedno pojęcie gatunkowe. Tu należą przede wszystkim terminy naukowe i tytuły, składające się z rzeczownika i przymiotnika [...].

Głoski są to twory czyli wyobrażenia psychofonetyczne, płynne, jak wszelkie twory psychiczne, to znaczy nie mają stałych i niewzruszonych granic, nie mają ściśle i stale zakreślonego niejako obwodu swego ciała, a powtóre są to wyobrażenia złożone, znowu jak wszelkie wyobrażenia. Bliższy wywód tego tu nie należy, tylko stwierdzenie, że głoska jest tworem złożonym z całego szeregu składników (cech) t. j. wyobrażeń szczegółowych, a z drugiej strony pojęciem gatunkowem, nie jednostkowem, bo powstaje z całego szeregu jednostkowych, konkretnych wyobrażeń.

Podobnie, a nawet tak samo, jak najbardziej konkretne wyobrażenie psychiczno-językowe, np. stół, wykazuje a) cały szereg składników czyli cech, to jest właściwych mu wyobrażeń szczegółowych, a powtóre b) polegając na całym szeregu faktycznych jednostkowych wyobrażeń, nieraz dosyć różnych, mimo to istnieje także jako ogólne pojęcie gatunkowe, oparte oczywiście z jednej strony o najpospolitsze (dla danego człowieka) wyobrażenia konkretne, z drugiej i to w bardzo znacznym stopniu o wyraz, to jest o jego fonetyczne wyobrażenie.

Powiązane terminy