Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

ustawa

Język: polski

Cytaty

Sarmatow albowiem Matki Amazonki, Serki, czyli Saracenki, lub Arabki, w własnym języku były bardzo doskonałe (czemu nikt przeczyć nie może, ponieważ wtenczas w Azyi W. wraz z najprzedniejszemi naukami, język miał własne prawa, i ustawy) i dobrze umiały umiarkowanie, skład Imion, złączanie słow, w swojej mowie.

Przeto, i Żony Skitow, iako umiały dobrze sztukę Rycerską [...] tak i dobre ustawy mowy kształtniejszej umieć musiały: a tej w[i]adomości, do nauczenia się po Skityjsku, pożytecznie zażywały.

Nad wszystko zdałoby mi się najpotrzebniejsze, przez ludzi doskonałych o ktorych teraz w Polszcze nie trudno, zebranie ustaw, i jednostajnego prawidła mowy Polskiej.

Jeżeli zwyczaj jest prawem lepiej Polacy mowią. Jeżeli inszych językow pospolite przystosujemy ustawy? lepiej Wołynianie.

Aby słowa przydatne (adjectiva) z osobistemi (cum substantivis) zgadzały się: nie tylko w rodzaju, liczbie i spadkach. O czym zupełnej potrzeba by ustawy, jako się rzekło, W Zdan. 8. L icz. 4 . i nast. Do tego, aby właśnie osobistemu Imieniowi służyło, i one podbijało.

P. Co to jest Dobre Pisanie Zwyczajne Francuskie? O. Jest to, ktore nie ma Ogolnych pewnych Ustaw, i podług ktorego syllaby słow Francuskich piszą się tak a nie inaczej, dla tego tylko że Zwyczaj, albo etymologia to jest słowa-wczątek tak niesie. [...] Piszą Francuzi to fils syn, bo początkowe Łacińskie filius ma l.