terminów gramatycznych online
stosunek przyczynowy
Język: polski
Cytaty
Ponieważ zaś poboczniki przysłówkowe zastępuje przedmioty przysłówkowe, dla tego téż wyrażają też same stósunki przysłówkowe. Wyrażają zatém stósunek miejsca, czasu, sposobu i stosunki przyczynowe t. j. przyczyny i powodu, skutku, celu i zamiaru, środka, warunku i przyzwolenia.
Stosunek logiczny dwóch zdań współrzędnych może być trojaki: [...] 3) Może nareszcie polegać na wewnętrznym stosunku przyczynowym między jedną myślą a drugą, tak że obydwie mają się do siebie, jak i przyczyna i skutek, powód i wniosek, pobudka i zamiar. Takie zdania współrzędne są w stosunku wynikowym.
[…] Stosunek przyczyny i skutku logicznie nie wyraża myśli współrzędnych, gdyż właściwie jedna jest podrzędna drugiej. Stąd też stosunek przyczynowy najczęściej wyraża się za pomocą zdania pobocznego […]. Stosunek przyczynowy wyraża się syntaktycznie za pomocą zdania współrzędnego tylko wtenczas, kiedy nacisk kładziemy na drugim zdaniu i dlatego nadajemy mu samodzielne znaczenie. Stąd przed zdaniem współrzędnym wynikowym lub przyczynowym kładzie często średnik, a nawet kropkę.