terminów gramatycznych online
znaczenie osobowe
Cytaty
Odmiana zaimków określających. [...] Wszystkie zaimki rodzajowane tj. mające na każdy rodzaj inną końcówkę, odmieniają się w ten sposób, iż przybierają te same końcówki, które przybiera stary zaimek osobisty: ji, ja, je; ta jedynie między niemi zachodzi różnica, że zakończone w 1ym p. rodz. mes na spółgłoskę przybierają w 4. p. l. p. rodz. żen. starą końcówkę ę (jak: ję, nię) np. moję [...]; kończące się w 1ym p. rodz. męs. na samogłoskę y, i, przybierają w 4 p. I. p. rodź. żeń. nową końcówkę ą, np. którą [...], jednakże nowa końcówka jak się upowszechniła w zaimku osobistym [...], tak się upowszechnia coraz więcéj i w powyższych [...]. W l. m. w znaczeniu osobowém miękczy się przybierająca spółgłoska przed końcówką i, np. ten, ci [...].
W 4 p. l. m. w znaczeniu osobowém kończyły się dawniéj przymiotniki i imiesłowy tak, jak i w znaczeniu rzeczowém, tj. na e (porów. męże, oręże), np. Czyli […] nas już umarłe […] macie za stracone […].
A tak jak te wszystkie poszczególne formy werbalne pomiędzy sobą się różnią, tak się też i całkowite już słowa różnią jedno od drugiego rodzajowém swojém znaczeniem, np. przechodniém lub nieprzechodniém, zwrotném lub zaimkowém, osobowém albo nieosobowém itd.