Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

słowo czynne przechodnie

Język: polski

Cytaty

[...] W łacinie mámy tak zwane verba deponentia, to jest słowa mające formę bierną, lecz składające czyli pozbywające się znaczeniá biernego i przechodzące w znaczenie słów czynnych lub nijakich [...]. Takowym słowom pod względem formy odpowiadają polskie słowa używające się zawsze z zajimkiem śę; np. raduje sę [...] itd., które nazywamy słowami zajimkowemi dlá, różnicy [...] od słów zwrotnych, np. koɦa śeɓe [...] a co jinnego słowo zajimkowe koɦa śę. Słowem zwrotnym może być każde słowo czynne przechodne przez dodanie do niego zajimka śę lub śeɓe; nie tak słowo zajimkowe, którego się nigdy bez śę nie używa.

W § niniejszym poznaliśmy tedy sześć rodzajów słów: 1. [słowo] czynne przechodnie (chwalić, kochać) 2. czynne nieprzechodnie (pomagać, ufać), 3. nijakie (leżeć, stać), 4. zwrotne (chwalić się, leczyć się), 5. zaimkowe (bać się, przechadzać się) i 6. nieosobowe (grzmi, dnieje).

Słowa bywają: a) czynne przechodnie, kiedy oznaczają czynność, przechodzącą na kogo lub na co, np. chwalę (brata), kocham (matkę), ganię (leniwca), b) czynne nieprzechodnie, kiedy oznaczają czynność, któ­ra nie przechodzi, lecz odnosi się tylko do kogo lub czego drugiego [...].