Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

zdanie warunkowe

Język: polski
EJO 1999, 684 Definicja współczesna

Zdanie warunkowe. Zdanie podrzędne okolicznikowe wyrażające warunek zrealizowania zdarzenia będącego treścią z. nadrzędnego.

Cytaty

Zdania warunkowe są takie zdania poboczne, które oznaczają, że spełnienie się jakiejś czynności zależy od pewnego warunku. Do połączenia zdań warunkowych ze zdaniem głównem używamy spójników: jeśli, jeżeli, jeśliby, jeżeliby, byle, byleby, gdyby, skoroby, np. Jeśli pilnie uczyć się będziesz, otrzymasz nagrodę. Jeżeli czego nie rozumiesz, zapytaj się starszych i mędrszych. Człowiek niczem nie różniłby się od zwierząt, gdyby go Bóg nie był obdarzył duszą nieśmiertelną. Gdybyś nie był pilnie pracował, nie miałbyś teraz kawałka chleba.

Zdania poboczne, wyrażające warunek, uzupełniający myśl zdania głównego, zowią się [zdaniami] warunkowemi, a spajają się z niém za pomocą spójników: jeśli, jeżeli; je­żeli— (to); jeśli— (to, natenczas, tedy, w takim razie).

Zdania poboczne, wyrażające warunek od którego zawisło spełnienie się jakiejś innej czynności, albo stan jakiś, nazywają się zdania warunkowe.

Zdania warunkowe zaczynają się od spójników: jeśli, jeżeli.