Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

przecinek

Język: polski

Cytaty

Ostrzegają najprzód, że myśl, którą zamykają, jest zapytaniem lub wykrzyknieniem; przytém zaś zastępują albo kropkę, albo dwukropek, albo średnik, albo nakoniec przecinek.

[…] Przestanki w mowie oznaczają się w piśmie znakami pisarskiemi, z których używańsze są: przecinek (,), średnik (;), dwukropek (:), punkt (.), znak zapytania (?), znak wykrzyknienia (!).

Wyraz w zdaniu, który się nie ściąga ani do podmiotu, ani do orzeczenia, oznaczający istotę, do któréj mówiący zwraca się, którą wzywa, nazywa się wezwaniem. Dla oznaczenia wezwania używa się zwykle istotnik. Wezwanie na początku i na końcu zdania ma po sobie znak wykrzyknienia (!), a w środku zdania kładzie się między przecinkami.

Myśli pokrewne lub dopełniające się wzajemnie można łączyć w jedno większe zdanie, oddzielając je tylko przecinkiem od siebie.

( , ) Przecinek. Przecinek oznacza najkrótszy przestanek w mowie.

II. Znaki pisarskie.

Przecinek (,).

§ 190. Grab należy do najtwardszych drzew, które rosną w naszych lasach [...].

Przecinek jest to najkrótszy przestanek w mowie; kładzie się, jak widzimy: między zdaniem głównem a pobocznem; również między współrzędnemi zdaniami, jeżeli nie są połączone spójnikiem i, albo, lub, ani.