Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

y krótkie

Hasło w cytatach: krótkie y
Język: polski
Dział: Fonetyka (współcześnie)
  • Historyczna fonetyka czyli głosownia: Rozw/1923
  • Historyczny rozwój Grafiki polskiéj na podstawie alfabetu łacińskiego; wyszczególnienie i rozbiór abecadeł polskich; gramatyczne abecadło wszechsłowiańskie: Malin/1869

Cytaty

[...] Grecy bowiem , którzy wyksztáłcili swój język do nájwyższego stopnia doskonałości, oznaczali tak krótkie jak i długie a, i, y jednemi i temi samemi postaciami nie dlá czego jinnego, jak że tu długie od krótkich nie różnią się od siebie co do swego rodowodu [...].

Dla zrozumienia bałt. u i na miejsce słow. ъ ь w starszej warstwie zapożyczeń trzeba pamiętać, że te głoski bałt. są jeszcze dziś, a prawdopodobnie i były od dawna luźne i obniżone. Por. wreszcie k.-sł. przejście krótkich i y u (po pewnych spółgłoskach) w å ä itp. (w nieakcentowanych zgłoskach w ä ě itp.).

Zdaje mi się z tego wszystkiego, że dla stp. języka trzeba przyjąć alternację krótkich otwartych i długich wąskich i y, pewną dyftongizację i jakościowe zbliżenie długich i y do dawnego długiego i wąskiego e, zaś pewne obniżenie i zbliżenie do krótkiego, wąskiego e krótkich i y, tylko że ani długie wąskie i y, ani krótkie otwarte i y nie doszły w swym rozwoju do samodzielnej różnej postaci jak w k.-sł.

Powiązane terminy