Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

indywiduum użytkownik języka

Hasło w cytatach: indywidua
Język: polski
Dział: Teoria języka (współcześnie)
  • Uwagi przedwstępne o psychologji i socjologji języka: BdC/1915
Definicja współczesna

Por. hasła: Psychologizm w językoznawstwie (EJO 480-481), Mentalizm (EJO 360-361).

Cytaty

W każdym społeczeństwie drugiego rodzaju rozróżniamy trzy kategorje uczestników społeczności językowej: 1) indywidua jeszcze nie mówiące (niemowlęta); 2) indywidua już mówiące, ale jeszcze ani piszące, ani czytające (niepiśmienni, analfabeci); 3) indywidua nie tylko mówiące, ale także czytające i piszące (piśmienni).

Ujęzykowienie głowy ludzkiej za pomocą więcej niż jednego myślenia językowego wprowadza do niej coś całkiem nowego. [...] Podobnie jak wszelkie inne procesy społeczne, tak też i «oddziaływanie» jednych «języków» na drugie dokonywa się tylko w indywiduach; a dzięki obcowaniu z innemi indywiduami, choćby nawet tylko jednojęzykowemi, indywidua wielojęzykowe wpływają na nie i przekazują im swe nowotwory, dające się objaśnić jedynie wpływem innego myślenia językowego i jego uzewnętrzniania.

Nareszcie należy stwierdzić fakt niezaprzeczony, że zarówno na szczeblu myślenia językoznawczego, jako też na szczeblach poprzednich myślenia tylko językowego możliwe są obok indywiduów wyłącznie jednojęzykowych także indywidua dwu- i wielojęzykowe.