Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

cudzoziemszczyzna wpływ obcy

Język: polski
Geneza: rzecz. od cudzoziemski

Cytaty

Kiedy nadużycie z cudzoziemczyzną skaziło mowę i pisownię polską; około r. 1750 rostropniejsi Polacy zaczęli to ganić i karcić w swych pismach.

Kojałowicz Wojc. [Wojciech] Kd dziejopisarz upomina. "Starodawne to i pospolite złe jest; za granicą nabydź coś cudzoziemczyzny, powrócić z nudą w sercu i wzgardą rzeczy ojczystych; i aby się pokazać więcej umiejącemi nad lud pospolity, zarzucić rodowite domowe słowa, na miejscu jich używać słów cudzoziemskich, albo je z ojczystemi ustawnie mieszać".

Mecherzyński Karol. "Wszystkie wady panujące w życiu społecznem, zbytek, niekarność, cudzoziemczyzna, wtargnęły do piśmiennictwa".

Mecherzyński Adolf "Uczona pedanteria i miłość cudzoziemczyzny zaszczepiają nowe wyrazy, a rugują te, które były w użyciu, lub nawet jim samym, znosząc pierwiastkowe nowe nadają znaczenie, choć to już nie tkwi w naturze języka ale jest skutkiem zapatrzenia się na obczyznę".

Śniadecki J. [Jan] "Nie mało mowę ćmi i szpeci cudzoziemczyzna: to jest, tok i sposób wyrażania myśli, wzięty z obcych języków, a naszemu nie właściwy".

Cudzoziemczyzna dała się we znaki polszczyźnie w wielu księgach i pismach narodowych [...].