Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

spółgłoska trwająca

Hasło w cytatach: trwająca, trwająca spółgłoska
Język: polski
Dział: Fonetyka (współcześnie)
  • IV. Rozwój polskiej terminologii gramatycznej po Kopczyńskim: Kor/1961
  • Obejmujący uwagi poprzednicze nad głoskami, nad jich rozmajitym podziałem i nad jich naturą: Żoch/1838

Cytaty

Przy wyrabianiu spółgłosek na dwie okoliczności zwracać mamy uwagę: na narzędzia i na jich ułożenie. Jedne z nich wtenczas tylko mogą być wydane, gdy narzędzia tak są ułożone, iż zupełny czynią opór powietrzu przechodzić mającemu; inne znowu, gdy po nastrojeniu tych wolne przejście powietrze znajduje. Spółgłoski piérwszym sposobem wyrabiane muszą być jednochwilowe, momentalne, i zaledwie przy zjawieniu się swojém, już jak duch znikające, ponieważ brzmienie jich zradza się w chwili otworu narzędzi; wyrabiane drugim sposobem mogą trwać w czasie i dla tego nazywamy je trwającemi spółgłoskami.

Pozwoliłem sobie użyć wyrazów: chwilowa i trwająca spółgłoska. Być może, iż nie malują dobitnie i jasno wyobrażenia, nie odpowiadają przeznaczeniu swojemu, jednak jich używać będę, dopóki ktoś trafniéj i szczęśliwiéj nie nazwie. Mroziński, ze względu na narzędzia, inne nadał jim nazwiska, lecz mnie nie szło o narzędzia, ale o skutki z działania organów wynikające.

Trochę tylko osobliwszych terminów przynosi o ograniczonym zresztą zakresie podręcznik F. Żochowskiego.

Terminologia. Litera consonans bilabialis — wargowa, labiodentalis — wargowozębowa, muta — chwilowa, spirans — trwająca, liquida — płynna, fortis — mocna, lenis — słaba.