terminów gramatycznych online
analiza
Język: polski
Geneza: gr. anàlysis 'rozłożenie na części'
- Budowa wyrazów: Łoś II/1925
- Historyczna fonetyka czyli głosownia: Rozw/1923
- O źródłosłowach w ogólności: Trz/1865
- Słowniczek: Gaert/1927
- Słownik, tom I (A-C): Dor/1958–1969
Analiza lingwistyczna. Opis wyrażeń jęz., którego celem jest ustalenie, z jakich elementów się one składają i w jakich stosunkach do siebie te elementy pozostają.
Cytaty
I źródłosłowy są zatém dziś podobnie jak pierwiastki tylko abstrakcyją językową w drodze analizy gramatycznéj osiągniętą.
§ 93. Drugorzędna (w porównaniu z pierwotnym składem) analiza wyrazów, t. zw. fałszywa dekompozycja i abstrakcja sufiksów.
Analiza do granic ostatecznych jest w nauce niezbędna, gdyż bez wyrobienia sobie ścisłego pojęcia o morfemach prostych bylibyśmy narażeni w badaniach specjalnych na wiele błędów. Żeby jednak dojść do celu, musielibyśmy sięgać co chwila do języka praarjoeuropejskiego, nie ograniczając się wyłącznie prasłowiańskim.
Analiza, rozkładanie pewnej całości na jej składniki.
Analiza ż IV, CMs. -izie 1. «rozbiór, rozkładanie złożonej całości na składniki, elementy»: a) «myślowe wyodrębnienie cech, właściwości lub składników badanego zjawiska czy też przedmiotu, które nie wpływa na zmianę samego zjawiska czy też przedmiotu». <gr. análysis = rozkładanie, rozbiór>.