Historical dictionary
of grammatical terms online

rzeczownik żeński

Language: polski

Quotations

Jeżeli zniknienie ściśnionéj samogłoski a z języka, przyniosło uszczerbek jego harmonii; jeżeli po zatraceniu jéj, nie możemy znaczenia niektórych słów rozróżnić, i nie wiémy jak kończyć 4ty przypadek rzeczowników żeńskich: można straty téj żałować, ale zaradzić temu nie jest w naszéj mocy.

Wzór piérwszy podrzędny rzeczowników rodzaju żeńskiego l. p. […] Które rzeczowniki żeńskie obejmuje wzór piérwszy? […] Wzór piérwszy podrzędny obejmuje rzeczowniki żeńskie, które mają za głoski naczelne spółgłoski stałe, niestałe i zmienne oprócz głoski c, które nadto mają w 3 i 7 spadku po złagodzeniu lub zmianie głoski naczelnéj, zakończenie na e.

Dział drugi przyboczny. Rzeczowników żeńskich kończących się na g, k, h, ch.

W pisowni koniecznie się wymaga, zamieniając rzeczowniki męskie, żeńskie, i średnie na zbiorowe, nie kaleczyć składu rzeczowników tychże, gdzie z, dz, c, na końcu jest rzecz. zostaje niezmienną, osobliwie w następnych rzecz. Mąż, męża męz-stwo; męż-ny, a nie męsny męstwo i t. d.

Podług wzoru pierwszego odmieniają się rzeczowniki żeńskie, mające przed końcówką a spółgłoskę twardą: siostra, matka, chata, starościna, książka, ławka, woda, maszyna, królewna, Lindówna i t. d.