Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

rzeczownik żeński

Język: polski

Cytaty

Rzeczownik [...]— męzki, gdy jest nieżywotny, a należy podług swego zakończenia do rodzaju męzkiego, np. grad, grat, i t. d. lub gdy się ogulnie i bezwarunkowo mówi o Rzeczowniku tego rodzaju, obejmując wszelkie jego gatunki żywotne, nieżywotne i t. d. — żeński, gdy jest nieżywotny, lub gdy się ogulnie i bezwarunkowo mówi o Rzeczowniku tego rodzaju, obejmując wszelkie gatunki jego i zakończenia.

Wzór piérwszy podrzędny rzeczowników rodzaju żeńskiego l. p. […] Które rzeczowniki żeńskie obejmuje wzór piérwszy? […] Wzór piérwszy podrzędny obejmuje rzeczowniki żeńskie, które mają za głoski naczelne spółgłoski stałe, niestałe i zmienne oprócz głoski c, które nadto mają w 3 i 7 spadku po złagodzeniu lub zmianie głoski naczelnéj, zakończenie na e.

Podług deklinacji rzeczownikowej odmieniają się rzeczowniki żeńskie, utworzone od tychże osnów co i imiona męskie, za pomocą przyrostków: -ina, -yna, -ewna, -ówna, -anka, oznaczające godności lub nazwiska rodowe.

Podług wzoru pierwszego odmieniają się rzeczowniki żeńskie, mające przed końcówką a spółgłoskę twardą: siostra, matka, chata, starościna, książka, ławka, woda, maszyna, królewna, Lindówna i t. d.