terminów gramatycznych online
rząd nieprosty
Język: polski
Dopełnienie dalsze
Cytaty
P. Wiele rodzajow jest tych Rządow? O. Jest ich dwa rodzaje, Rząd prosty lub istny (le régime direct ou absolu), i Rząd Nieprosty lub Odnośny, (le régime indirect ou relatif.)
P. Co rozumieć przez nieprosty i odnośny Rząd? O. Trzeba rozumieć Imie, albo Zaimek, przez ktore wyraża się rzecz, ktorej należącość nie ma się wprost do sprawy, albo do znaczenia Czynosłowa, to jest do ktorego nie łączy się Czynosłowo, jakoby wprost do Podjestoty (sujet), albo do Przedjestoty (objet) Czynienia.
Najlepsze jednak świadectwo spopularyzowania się już rodzimej terminologii gramatycznej, i to po szkołach, daje konsekwentnie ją stosująca gramatyka francuszczyzny S. Nałęcz-Moszczeńskiego [...].
Syntaxis — skład (s. 181): propositio simplex — propozycyja, założenie, fraza, układ, mówienie proste, composita — złożone, subiectum — (pod-, przed-, w-, s. 353) jestota (s. 495), praedicatum — jakość, przymiot, obiectum transitivum — czynienie myślne, objestota (s. 205), rząd prosty, istny, udzielny (s. 546), istotny (s. 557), intransitivum — nieprosty, odnośny.