terminów gramatycznych online
połączenie wyrazów
Język: polski
- Deklinacja: ŁośFl/1923
- Dialekty języka polskiego: Nitsch/1923
- Fonetyka opisowa: Benni/1923
- Główne przepisy: Łoś/1918
- Historyczna fonetyka czyli głosownia: Rozw/1923
- Składnia: Kurh/1852
Cytaty
Przyimki złożone powstają z połączenia w jeden wyraz kilku oddzielnych przyimków. Np. Poza, ponad, zza, zpoza, zponad, zpomiędzy.
Zaimek co pisze się razem tylko w połączeniach: codzień, coraz, coniemiara i w pochodnych złożeniach: codziennie, codzienny, corocznie; zresztą osobno np. co roki, co tydzień, co miesiąc i t.d.
Odpowiednie miękkie spółgłoski spotykamy w położeniach zależnych,
c) dźwięczną ɣ',
d) bezdźwięczną x' pierwszą w połączeniach wyrazów np. takich wiśni tak'iɣ' v'iśńi, drugą przed samogłoską i, jak w wyrazach Chiny, machina, Himalaje, historja.
Oto na wsch. od Suwałk, zwłaszcza na niemazurzącym, a więc świeżym skrawku koło Sejn, pewne kategorje gramatyczne zachowały resztki ruchomego akcentu, mianowicie w compar. adv. da'vńei ̯ pren'ʒei ̯, imp. podai ̯, praeter. do'stał, 2 pl. praes. rob'ic'e, połączenia do'iiχ ‘do nich’ [...].
§ 54. Niegdyś istniały prasł. przyimki vъn i sъn; kojarząc się z przypadkami zależnemi zaimka jen zmiękczały końcową spółgłoskę vъń jemь, sъń jimь; ponieważ w innych połączeniach używano form vъ, sъ przeto ń poczuwano z czasem jako dźwięk składowy zaimka: vъ ńjemь, sъ ńjimь i formy z ń rozciągnięto na wszystkie połączenia syntaktyczne z różnemi przyimkami: ot ńjego, kъ ńjemu, za ńjǫ i t. d.
§ 59. W języku prasłowiańskim, zapewne w jego okresie końcowym, nastąpiło połączenie się w jeden wyraz rodzajnika: jь, ja, je z poprzedzającą formą przymiotnika, gdyż rodzajnik umieszczano wtedy między przymiotnikiem a rzeczownikiem [...].
Jeżeli acc. sg. zaimka anaforycznego ustalił się w językach północno-zachodnich w postaci silnej (j)i, a słaba występuje tylko w połączeniach z prepozycją vъ˳ńь̭ (weń itd.) itp., toć jest to objaw drugorzędny.
Ważniejsze połączenia takie z PFl są: zebłota webłocie weśrzód wegłosie wegłowę weproch wewrota wemrociech wemłodości odemłodości wesromotę weśrzodę weczrzewiech zekrolestwa zestrożej westrzeżenie wetrzemoch sezłotem, niektóre z nich kilkakroć, najczęściej czasownik sewrocić otewrocić.
O połączeniach we-wrociech.