Historical dictionary
of grammatical terms online

iloczas długość głoski

Language: polski
EJO, 1999, 245 Contemporary definition

Iloczas. Fonologicznie dystynktywne różnice czasu trwania segmentów fonologicznych. stanowiące podstawę opozycji fonemów długich i krótkich.

Quotations

Wielozgłoskowé, czyli więcéj jak trzyzgłoskowé zachowują iloczas wyrazów piérwotnych, n.p arrogating przywłaszczający, Continency wstrzemięzliwość, incontinently niewstrzemięźliwie, Commendable Wárt zalety, Communicableness uczestniczenie się.

Do ciągłego wyrazów pisanych wymawiania czytaniem zwanego potrzeba znać I. iloczas, II. w pisaniu skrócone wyrazy, III. postaci liczbowe, IV. znamiona pisowne.

Nauka pokazująca, ile czasu łożyć trzeba na wymówienie zgłosek jakiego wyrazu, zowie się Iloczasem […].

W głosowni, mówiąc o wyrazach, wypada nadmienić o iloczasie; nie długa téż o nim rozprawa, bo mowa polska jedyne przyjęła prawidło, ze zgłoska przedostatnia wymawia się przeciągle. Wyjątki stanowić tylko mogą wyrazy rozwlekłe, gdzie już nie jedna, ale dwie i więcéj syllab głosują się wybitniéj (…).

§ 35. Długość samogłosek. Samogłoski w języku polskim wymawiają się dzisiaj wszystkie z jednakową długością; dlatego niema w wyrazach zgłosek krótkich i długich, wszystkie pod względem iloczasu w języku polskim są sobie równe.