terminów gramatycznych online
przysłówek liczebny
Język: polski
Cytaty
Liczebniki przysłówkowe, albo raczéj przysłówki liczebne są te, które się na kształt przysłówków, to jest w znaczeniu przysłówkowym używają, np. powtórnie przyszedł, zapłacił mu w trójnasób i t. d.
Przysłówki liczebne oznaczają ilość, i są albo liczebniki wyraźne, albo ogólne, albo inne wyrazy wzięte w znaczeniu przysłówkowym, np. wynadgrodziłem mu to w dwójnasób, byłem u niego kilkakrotnie.
Określenie miary na pyt. ile? lub ile razy? przy przymiotnikach i przysłówkach w stopniu wyższym, oraz przy czasownikach ze znaczeniem stopnia wyższego (np. przewyższać, przekładać, woleć, wzmagać się itp.), jako też przy przymiotnikach: inny, różny, odmienny, nowy, które samo przez się mają znaczenie stopnia wyższego, — wyraża się: a) na pyt. o ile: 1) przez następujące przysłówki i wyrażenia przysłówkowe miary: wiele, o wiele, daleko, coraz, coraz to, trochę [...]. 2) przez przyimek — o, z 4 przyp., a niekiedy przez 6. pr. bez przyimka; np. o połowę większy, o rok (lub rokiem) młodszy; o głowę wyższy; przewyższać kogo o głowę [...]. b) na pyt. ile razy (większy lub mniejszy, więcej lub mniej) używają się przysłówki liczebne: dwa razy, trzy razy, dwakroć, trzykroć itd. c) Proporcja na pyt. w miarę czego? wyraża się za pomocą wyrażenia przyimkowego w miarę z 2 przyp. (zwykle rzeczowników słownych).