terminów gramatycznych online
spółgłoska wargowa miękka
Język: polski
- Nauka o głoskach: Łaz/1861
- Nauka o słowach i ich odmianach: Łaz/1861
- Podział spółgłosek na twarde i miękkie oraz według narzędzi mownych. Zwątlanie samogłosek. Spółgłoski mocne, słabe i płynne. Pochylanie samogłosek: Czep/1871–1872
Cytaty
[…] XVI wieku powszechnie kreskowano wargowe spółgłoski miękkie na końcu słów, a nawet w środku przed spółgłoską, chociaż pojęcia gramatyczne nie były tak dalece, jak dziś rozwinięte, z czego wnieść można, iż je dobitnie miękko wymawiano […].
[...] Do 2. formy należą wszystkie żeńskie rzeczowniki zakończone na spółgłoskę miękką [...]. Tu należą następujące rzeczowniki zakończone na miękką spółgłoskę wargową, przybierają zatem w 2. p. l. p. i: brew', brukiew' […].
Według narzędzi mownych ruchomych, spółgłoski się dzielą na wargowe i językowe. Wargowe twarde: b, f, m, p, w. miękkie: b', f', m', p', w'.
[…] W piérwszej, formie trzy są wzory: do piérwszego należą istotniki, kończące się na spółgłoskę twardą wargową lub zębową i na r […]; do drugiego istotniki, zakończone na spółgłoskę miękką wargową lub zębową, odpowiednią takiéjże twardéj oprócz ł [...]; do trzeciego wzoru należą istotniki, zakończone na gardłową twardą lub odpowiednią jéj podniebienną miękką, oraz na l, rz, j.