terminów gramatycznych online
zaimek łączący zaimek względny
- Słownik, cz. II (P - Ż): SWil/1861
- Słownik, t. 8: Z-Ż: SW/1900-1927
- Zaimek: Br/1848
Cytaty
Zaimki dzielą się na osobowe, posiadawcze, odnośne, wskazujące, pytające, łączące i nieoznaczone.
Zaimki łączące są te, które przypominają poprzedni rzeczownik i łączą go z resztą okresu. Takiemi zaimkami są: Kto, co, jaki, taki, który, czyj […].
Względny, a, e, p. gram. Zaimek względny, v. łączący; który odnosi się do poprzedzającego rzeczownika lub zaimka osobistego, czyli który łączy wyraz lub zdanie określone z określającém, np. który, jaki.
Zaimek, mka, lm. mki, m. (prze. Zaimię, ienia, lm. iona, n.) gram. osobna część mowy, należąca do odmiennych, która się kładzie za imię, zamiast imienia rzeczownego czyli rzeczownika. Zaimki stosownie do rozmaitych odcieni ich znaczenia, dzielą się na: = rzeczowne lub właściwe, zastępujące same imiona rzeczy, a te na osobiste i zwrotne lub zwracające; = przymiotne, równie jak przymiotniki zgadzające się z rzeczownikami, a te na wskazujące, względne v. łączące, dzierżawcze i dzierżawczo-pytające; = wszystkie zaś na oznaczone; t. j. ściśle pewne imię zastępujące, np. ja, ty, mój, twój, — i nieoznaczone, których imię nie jest z pewnością wyrażone, np. ktokolwiek, jakibądź i t. d.
Złączyć [...] 4. gram.: X Złączający spadek = narzędnik. Troc. Złączające namieśnictwo, zaimek złączający (Troc.) = zaimek łączący, względny.