Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

elementy wymawianiowo-słuchowe

Język: polski
Dział: Teoria języka, Fonologia (współcześnie)
  • Elementy myślenia językowego i jego uzewnętrzniania: BdC/1915
  • Fonetyzacja, morfologizacja, semazjologizacja: BdC/1915

Cytaty

[...] Elementy wymawianiowo-słuchowe można jeszcze rozłożyć. Kinema rozpada się na wyobrażenie czucia pracy, na wyobrażenie innerwacji, wyobrażenie pracy muskułów. Akusma zaś rozpada się na wyobrażenie wrażenia od oddziaływania świata zewnętrznego, oraz na wyobrażenie sensorne, wyobrażenie czucia wrażenia.

Morfemy jednak dają się rozłożyć na najprostsze elementy wymawianiowo-słuchowe (kinemy, akusmy, kinakemy) namorfologizowane i nasemazjologizowane, t.j. naładowane energią zarówno morfologiczną jako też semazjologiczną.

[...] Morfologizacji w ścisłym znaczeniu w myśleniu językowym polskim ulegają przeważnie elementy wymawianiowo-słuchowe (kinemy, akusmy, kinakemy), związane z wyobrażeniami prac akustycznie skutecznych jamy ustnej [...].

Względna stateczność i wytrzymałość elementów wymawianiowo-słuchowych, zarówno podczas obcowania międzyjednostkowego za pomocą uzewnętrzniania wyobrażeń językowych, jako też w historii języka plemiennego, jest wprost proporcjonalna, z jednej strony do ich jasności i wyrazistości fonetycznej, a więc celowości organicznej, z drugiej zaś strony do stopnia ich semazjologizacji i morfologizacji.