Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

treść zdania

Hasło w cytatach: treść, treść zdań
Język: polski
Dział: Semantyka (współcześnie)

Cytaty

Uzupełniliśmy dokładnie orzeczenie, a zdanie całe nabrało wskutek tego treści i mocy, czyli: rozwinęło się.

Oprócz zdań pojedyńczych wchodzą w skład zdania złożonego często także skróty zdania. Skrót powstaje ze zdania pojedyńczego przez pozbawienie go czasownika orzekającego, a więc formy zdania, jednak z zachowaniem treści czyli myśli zdania. Skrót więc nie jest zdaniem, bo nie zawiera czasownika orzekającego; różni się jednak od członka zdania, gdyż zawiera treść zdania zupełnego.

[…] Formalne środki języka (w zakresie zdania pojedyńczego) […]. Rzeczywistą treść zawierają w zdaniu tylko imiona, czasowniki i przysłówki okolicznościowe. Ażeby wyrazy te mogły pełnić funkcję członków zdania, muszą wchodzić z sobą w pewne stosunki (zgody, względu, rządu i zależności, przynależności); muszą naginać się do tych stosunków, łącząc się z innemi wyrazami.

Nawias ( ), [ ].

§ 202. Po sercu (jak to mówią) matkę pogłaskało [...].

W nawiasie zamykamy pojedyncze słowa lub całe zdania, wyrażające jakieś wyjaśnienie lub uzupełnienie treści zdania, w którego środku są umieszczone. Zamiast nawiasu używa się niekiedy dwóch myślników: Po sercu — jak to mówią — matkę pogłaskało.

Rodzaje zdań (ze względu na treść). 1) Zdanie oznajmujące [...]. 2) Zdanie wykrzyknikowe [...]. 3) Zdanie pytające: Czy instrument niestrojony?