terminów gramatycznych online
rzeczownik pojedynczy
Język: polski
Cytaty
Rzeczowniki dzielą się na: […] Pojedyńcze i złożone; np. dział, podział.
Cechy przymiotu i własności są: a). Przymiotniki wyrażające przymiot stopniują się przez przybranie narostka szy, wyrażające zaś własność nie stopniują się. b). Dwa przymiotniki wyrażające przymioty, łączą się, jako jednorodne spójnikiem i, przymiot zaś z własnością, jako różnorodne, nie łączą się spójnikiem i, gdy się zejdą w szyku zmienionym, np. dobre i tanie towary [...] c). Przymiotniki wyrażające własność, należą do pojęcia saméj rzeczy, i stanowią z nią jedną całość. To téź taki przymiotnik ze rzeczownikiem wyraża się częstokroć w języku niemieckim jednym rzeczownikiem pojedyńczym albo złożonym, np. pan młody (Bräutigam), rok szkolny (Schuljahr) [...].
Rzeczownik podług przedmiotu, jaki oznacza, może być: [...] Pojedyńczy, który oznacza rzecz pojedyńczo, osobno, samą jedną: ojciec, matka [...] Zbiorowy, który oznacza rzeczy lub osoby gromadnie, zbiorowo: rodzice, rodzeństwo, stryjostwo, wojsko.
Ten wzór takoż zawiera blizko 300 rzeczowników składanych i pojedynczych, bardzo dobitnych i urozmaiconych a w użyciu i w wymowie bardzo łatwych dla każdego.