Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

zdanie rozszerzone

Hasło w cytatach: zdanie rozszérzone
Język: polski
Dział: Składnia (współcześnie)

Cytaty

Po takiém odróżnienia zdań głównych i podrzędnych, winienem dodać, że tak piérwsze jak i drugie [zdanie] może być rozszérzone lub skrócone. Im więcéj dodamy zdań do głównego i podrzędnego, tém bardziéj ogólne zamienimy na pojedyncze (jednostkowe).

Zdanie, a, lm. a, n. [...] 3) = gram. myśl słowami oddana. Zdanie gołe; zawierające w sobie tylko podmiot i orzecznik bez określników. Zdanie pojedyńcze; zawierające tylko jeden podmiot i jeden orzecznik. Zdanie rozszerzone; główne, wyjaśnione przez podrzędne. Zdanie określające; takie, które służy do bliższego określenia podmiotu, orzecznika lub określnika. Zdanie dopełniające; które dopełnia myśli. Zdanie nawiasowe; takie, które często się umieszcza w nawiasie i bez nadwerężenia myśli może być opuszczoném. Zdanie ściągnione, v. złożone; takie, w którém dwie lub więcéj części jednakowéj przyrody łącznikiem v. spójnikiem są związane np. Słońce oświeca i ogrzewa ziemię. Zdanie opowiadające; zawierające w sobie opowiadanie. Zdanie pytające; zawierające w sobie zapytanie. Zdanie rozkazujące; zawierające w sobie rozkaz. Zdane przecinkowe; ret. przecinek, zdanie odgradzające się przecinkiem. Zdanie przecinkowe niemal o połowę od średnikowego powinno być krótsze. Zdanie średnikowe, ret. ob. Średnik. Długość zdania średnikowego mniéj więcéj odpowiadać powinna długości najdłuższego wiersza w poezji [...].

Zdanie rozszerzone. Zdanie rozszerza się: a). Określnikami dodanemi do głównych części dania, tj. do podmiotu i orzecznika […]. b). Przez dodanie więcéj głównych części zdania wyrażających nierozłączność […].