Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

rzeczownik mężczyński

Hasło w cytatach: rzeczowniki mężczyńskie
Język: polski

Cytaty

Gatunki i Nazwiska Rzeczowników. Rzeczownik żywotny [...] nieżywotny [...] mężczyński, gdy nazwisko lub imie mężczyźnie tylko służy: Radziwiłł, Hetman, Jan, — Publius.

Wszelkie Rzeczowniki mężczyńskie (6). lub pod męźczyńską płcią wyobrażone, jakiegobykolwiek były zakończenia, są rodzaju męzkiego. [...] (6). Od wyrazu mężczyzna, zamiast przydługiego Rzeczowniki ludzkie płci męzkiej: a od wyrazu kobieta, Rzeczowniki kobiece, zamiast Rzeczowniki ludzkie płci żeńskiej.

Forma I. Do tej Formy należą Rzeczowniki męzkie, w której dzielą się na Mężczyńskie, Samcze, i Nieżywotne, a nadto wszystkie te rozkładają się w niej na cztery Przedziały obejmujące zakończenia tychże Rzeczowników i 5ty Spadek liczby pojedyńczej, na których-to wszystkich zasadza się spadkowanie całej tej Formy. W Formie tej jest zakończenie męzkie i żeńskie.

FORMA SPADKOWAŃ. PRZYMIOTNIKI.Męzkie [...] FORMA IV. Liczba pojedyńcza 1. Jaki? mały [...] z rzeczownikami żywotnemi i nieżywotnemi [...] Liczba mnoga. 1. Jacy? mali [...] z rzeczownikami mężczyńskiemi.

W Rozdziale III. między gatunkami Rzeczowników, jest tak nazwany mężczyński (c), nie-mniej kobiecy, samczy, samiczy, stanowy, zbiorowy, liczbowy, i t. d. [...] (c) Wyraz używany przez Gwagnina, Górnickiego, Otfinowskiego, Bielskiego, i innych.