terminów gramatycznych online
rzeczownik męski
Język: polski
- Część II. Rozdz. 2. Odmiany. (Fleksya) : Jes/1886
- Część druga prawideł gramatycznych, czyli odmiennia: Szum/1809
- Część druga. Odmiana imion: Lor/1907
- Część trzecia. Rzecz o słowach: Such/1849
- Dialekty języka polskiego: Nitsch/1923
- Dodatek. Projekt ortografii polskiej w podręcznikach szkolnych: Uchw.AU/1891
- Dział X. Końcówki przymiotnikowe i zbiorowe na two stwo, rzecz. wspólnych: Oż/1883
- Dział drugi przyboczny: Oż/1883
- Etymologia (Słoworód): Kr/1917
- Fizyjologiczny opis spółgłosek: Malin/1869
- Fleksja: Król/1922
- Główne przepisy: Łoś/1918
- Historyczna fonetyka czyli głosownia: Rozw/1923
- Nauka o formach (Flexya): Mał/1863, Mał/1879
- Nauka o głoskach: Łaz/1861
- Nauka o słowach i ich odmianach: Łaz/1861
- Nauka odmiany wyrazów: Kon/1920
- O Liczebnikach: Malin/1869
- O rzeczowniku i przymiotniku: Bor/1830
- O samogłoskach. O znamionach nad samogłoskami (J. Mroziński): Rozp/1830
- Pisownia: Król/1907
- Rzeczownik: Br/1848
- Składnia: Kurh/1852
Cytaty
Rzeczowniki męzkie przypadkują się podług 7 następujących wzorów.
Ponieważ więc rzeczowniki męzkie kończą się na spółgłoski, łącząc je przeto z cechą zdrobniałości, nie okrzesujemy ich z końcowych głosek, czyli z ich piętna rodzaju męzkiego: pies pies-ek, las las-ek, młyn młyn-ek.
[...] przetwarzając zatém rzeczowniki żeńskie i nijakie na wyrazy zdrobniałe, uskuteczniamy dwa działania [...].
Rzeczownik [...]— męzki, gdy jest nieżywotny, a należy podług swego zakończenia do rodzaju męzkiego, np. grad, grat, i t. d. lub gdy się ogulnie i bezwarunkowo mówi o Rzeczowniku tego rodzaju, obejmując wszelkie jego gatunki żywotne, nieżywotne i t. d. — żeński, gdy jest nieżywotny, lub gdy się ogulnie i bezwarunkowo mówi o Rzeczowniku tego rodzaju, obejmując wszelkie gatunki jego i zakończenia.
FORMA SPADKOWAŃ.RZECZOWNIKI MĘZKIE dzielą się na cztéry Przedziały mające w 5tym. spadku liczby pojedyńczej e, ie, u, iu, ju [...] PRZEDZIAŁ I. [...] Pawle!,[...] PRZEDZIAŁ II. [...] Kapłanie [...] PRZEDZIAŁ III. Dziedzicu! [...] PRZEDZIAŁ IV. [...] Gołębiu! [...] Kraju!
Rzeczowniki pochodnie męskie tworzą się zwykle z piérwotnych rzeczowników męskich a niekiedy ze słów […].
Są pisarze, którzy dają rzeczownikom tego wzoru w drugim spadku zakończenie na ów, ale zasady języka są przeciwne temu, przynajmniéj o ile się to ściąga do rzeczowników mających zakończenie złagodzone. Rzeczowniki te bowiem należą ze swojego zakończenia do rodzaju żeńskiego, a ile razy zajmują miéjsce pomiędzy rzeczownikami męskiemi, to zawsze tylko wyjątkowo; niewłaściwie więc jest dawać im w drugim spadku zakończenie na ów, które jest wyłączną cechą rzeczowników rodzaju męskiego. Wszakże tam gdzie rzeczownik tego wzoru ma spółgłoskę naczelną zaostrzoną i oznacza osobę mężczyznę, zakończenie na ów może się usprawiedliwić.
Wołacz zaś Rzeczowników męzkich równy jest Miejscownikowi.
Podobnaż składnia zachowuje się w takich zdarzeniach, do których rzeczowniki męzkie dają się zastosować.
[…] Jak cienkie spółgłoski powstały ze zlewu ze samogłoską i, tak na odwrot rozkładają się na i, np. sukien=sukni […] (zob. 2. przyp. 1. m. w rzeczownikach męskich i żeńskich).
[...] Rodzaju dwojego są: 1. Imiona osób i zwierząt na a zakończone, są rodzaju męskiego i żeńskiego stosownie do płci, jaką wyrazić chcemy, np. […] wierny sługa, wierna sługa […]. 2. Niektóre imiona rzeczy nieżywotnych, utraciwszy cechę rodzaju żeńskiego a, i, przechodzą do rzędu rzeczowników męskich, tj. jedni używają ich w starym rodzaju (żeńskim) drudzy w nowym (męskim). W pierwszym razie należą bez różnicy znaczenia do 2éj formy, w drugim do 3éj; jako to: ta magiel, tej magli, i ten magiel, tego maglu [...]. 3. Jak rzeczowniki żeńskie, tak też i niejakie, odrzuciwszy końcową samogłoskę, jako cechę rodzaju, przechodzą do rodzaju męskiego, i w tym przechodzie są nijakiego i męskiego rodzaju, dopóki ostatni zupełnie się nie upowszechni, np. kopyto=kopyt, białko=białek [...].
Deklinacja pierwsza.
§. 122. Rzeczowniki męskie z źródłosłowem nie przybierającym w przyp. Iszym l. poj. żadnego zakończenia.
Ponieważ pogłos c w rzeczownikach męzkich jako téż i d jest tylko zmiękczeniem głosek k, g, przeto według analogiji cłoɣece i Boże rzeczowniki osobowe męzkie zakończone na c […], jako też ksąđ mają w wołaczu: ɦłopce, kupce, ksęƶe.
[...] Ta okoliczność zaś, że pęć itd. mają formę rzeczowników liczby pojedyńczéj, dała powód, że końcówkę u łączym z liczebnikami w celowniku, pomimo że pęć itd. mają formę żeńską, a końcówka u jest główną końcówką celownika rzeczowników nijakich, i poniekąd w naszym języku, męzkich.
Deklinacya I. obejmuje rzeczowniki męskie, w przyp. Iszym licz. poj. zakończone na odkrytą spółgłoskę, np. chłop, pan, orzeł, koń, kraj.
Męskie, niektóre polskie, a po większej części łacińskie używane rzeczowniki z zakończ. ż ta, odmieniają się podług 1 prawidła i wzoru tu wyż. w dziale.
Przeszło 150 takich łatanych rzeczowników męskich.
W pisowni koniecznie się wymaga, zamieniając rzeczowniki męskie, żeńskie, i średnie na zbiorowe, nie kaleczyć składu rzeczowników tychże, gdzie z, dz, c, na końcu jest rzecz. zostaje niezmienną, osobliwie w następnych rzecz. Mąż, męża męz-stwo; męż-ny, a nie męsny męstwo i t. d.
Dotychczasowa zasada jest tu taka: Przymiotnik, odnoszący się do rzeczownika męskiego, kończy się w Narzędniku i Miejscowniku liczby pojedyńczéj na-ym lub -im.
Zakończenie a — y. I. a) Przyswojone rzeczow. z łacińskiego i greckiego, tam nijakie a u nas męskie, mają w 1. przyp. l. m. — a (na 1. miejscu) obok — y.
Zakończenie — ów — y (i) w 2 . przyp. l. mn. rzeczowników męskich.
W zakończeniu na „ów” 2 p. l. m. rzecz. męskich: synów, domów, krajów, mowców, ojców (dom), Wojciechów (las).
Przykłady rzeczowników męskich na ão: o pão chleb (bułka), o peão parobek, o anão karzeł, o ancião starzec, [...].
Pierwotną końcówką celownika liczby mnogiej rzeczowników żeńskich było -am (rękam, głowam), ponieważ jednak rzeczowniki męskie i nijakie miały w tym przypadku końcówkę -om, więc przeniesiono ją i do form rodzaju żeńskiego, stąd postaci: rękom, głowom, zamiast dawnych: rękam, głowam.
Trudności przedstawiają nazwiska na -e, odmieniane według wzoru rzeczowników męskich.
§ 3 . Podług pierwszej odmiany odmieniają się rzeczowniki męskie, zakończone na spółgłoskę — np. stół, koń, anioł — dalej imiona męskie zdrobniałe, zakończone na o, np. Tadzio, Stefcio, Józio, wujcio, ojcunio i t. p.
Rozróżniamy deklinację rzeczowników: a) męską, rzecz. męskie zakończ. na spółgłoskę i zdrob. na o, b) żeńską, na a, i oraz na spółgłoskę zmiękczoną lub powstałą ze zmiękczenia, c) nijaką, na o-e, ę, d) mieszaną męskie rodowe na o i pospolite na a, nijakie obce na um.
Że jednak mówi się tam już v'iśńovy, ruzovy, a naodwrót końcówka dat. sg. -ev'i lub -ei ̯i cechuje tam wszystkie rzeczowniki męskie, bez względu na rodzaj spółgłoski [...].
Nazwy miejscowe na -e -o, poprzedzone niepalatalną spółgłoską, Podgórze Borzymino Gdańsko.... wcześnie dosyć (2. poł. XVI w.) przechodzą w typ męskich rzeczowników.
Powiązane terminy
- imię osoby męskiej
- imię żywotne
- rzeczownik męski bezosobowy
- rzeczownik męski imion zwierzęcych
- rzeczownik męski nieosobowy
- rzeczownik męski nieżywotny
- rzeczownik męski osobowy
- rzeczownik męski pochodny
- rzeczownik męski pospolity
- rzeczownik męski rodowy
- rzeczownik męski własny
- rzeczownik męski zwierzęcy
- rzeczownik męski żywotny
- rzeczownik męskoosobowy
- rzeczownik mężczyński
- rzeczownik nieosobowy męski