terminów gramatycznych online
przymiotnik nijaki
Język: polski
Cytaty
Form na Spadkowanie polskie jest sześć, trzy na Rzeczowniki a trzy na Przymiotniki. Forma I. Do tej Formy należą Rzeczowniki męzkie [...] Forma II. służy na Rzeczowniki żeńskie [...] Forma III. Służy na Rzeczowniki nijakie [...] Forma IV. jest na Przymiotniki męzkie. Forma V. Służy Przymiotnikom żeńskim. Forma VI. jest na Przymiotniki nijakie.
PRZYKŁADY na rodzaj męzki. 1. Przymiotniki pospolite Gruby, ślizki [...] zdrów, duż, nasz. 2. Przymiotniki mężczyńskie. Zamoyski, Potocki, Wiszowaty, Podskarbi, Woyski, Deboli, Morykoni, Ambroży, Eustachi [...] PRZYKŁADY na rodzaj żeński. 1. Przymiotniki pospolite Gruba, ślizka [...] zdrowa, duża, nasza. 2. Przymiotniki kobiece. Zamoyska, Potocka, Woyska, Janowa, Karpiowa, Firlejowa, --Debolina, Podkomorzyna. PRZYKŁADY na rodzaj nijaki.1. Przymiotniki pospolite Grube, ślizkie [...] zdrowe, duże, nasze. 2. Przymiotniki nijakie. (Dziedzictwo): Ordynackie, Ogińskie, i t. d. -- (Opłatę czyli myto); mostowe, grobelne, i t. d.
W liczbie pojedyńczéj przymiotniki męskie i nijakie mają spadki 2 i 3 jednakowe; przymiotniki żeńskie w spadkach 2, 3 i 7, przymiotniki nijakie w spadkach 1, 4 i 5 mają zawsze jednakowe zakończenie […].
W Narzędniku i Miejscowniku liczb. pojedyń. wszystkich zaimków, przymiotników i liczebników nijakich; np. tém, mojém, dobrém, drugiém.