Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

verbum denominativum

Hasło w cytatach: denominativa, nominat:
Język: łaciński
Dział: Słowotwórstwo (współcześnie)

Cytaty

W drugim rozdziale mieszczą się prawidła na słowa przyczyną będące (Causal), w trzecim na słowa życzące, w czwartym na słowa częstotliwe, w piątym na słowa imienne (Nominat: [denominativa]) czyli takie które od imion pochodzą, szósty zaś rozdział niektóre o źródłosłowach mieści uwagi.

VIII. klasa: Słowa jednotematowe urobione z imion (denominativa), zasadniczo nijakiego znaczenia, z tematem przez całą konjugacyą przybierającym owo i w postaci spotęgowanej na ê: bolêję, bolêć.

Do téj zaś kategoryi należą i tu znowu tak dobrze czasowniki tak zwane denominativa (t.j. z imion wytworzone).

Te słowa, pierwotnym przeciwstawione, w ogólności zwane POCHODNYMI, są to albo czasowniki urobione z imion (denominativa), np. nocuję od noc, panuję od pan [...]; albo też urobione ze słów (deverbativa).

Innego po części rodzaju przeciwieństwo typu wrócisz tworzą tak samo idące denominativa, których co prawda w starszych warstwach niepodobna od niego stanowczo oddzielić i które, w takich samych fonetycznych warunkach, zachowują się tak samo.

Denominativa, p. wyrazy IV.

IV. Wyrazy ze względu na pochodzenie: A. rodzime i obce [...]. B. pierwotne lub pochodne, np. odimienne (denominativa), odsłowne (deverbativa) i t. p.