Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

zależny rzeczownik, zaimek

Hasło w cytatach: rzeczownik zależny, zaimki zależne
Język: polski
Dział: Składnia (współcześnie)

Cytaty

Różnica między rządem podwójnym, potrójnym a dwojakim, trojakim. 1. Przy jednym głównym wyrazie, może być kilka rzeczowników zależnych, w rozmaitych przypadkach lub z rozmaitemi przyimkami użytych. Rzeczowniki te, ze względu na ich liczbę, zowią się rządem podwójnym lub potrójnym. [....]

W drugim przykładzie zaimek ono, użyty w przyp. lszym, i z przyrostkiem ukazującym to połączony, zdaje się zapowiadać, że zdania przydane zastosowane będą do przedmiotu zdania głównego głos. Lecz oczekiwanie to zawiedzioném zostaje, z powodu zgodzenia tegoż zaimka z rzeczownikiem zależnym powietrze; co jest już znakiem nietrafnie ułożonego okresu.

Jeżeli jednakże podmiotem jest rzeczownik słowny, wtedy rzeczownik zależny kładziemy w spadku, którym słowo rządzi, n. p. Pobłażanie wadom jest rzeczą naganną. Ubieganie się o rozrywki jest szkodliwym.

Zaimki względne: który, a, e, kto, co, stoją na pierwszém miejscu w zdaniu; gdy zaś są zależne od przyimków lub od rzeczowników zawisłych od przyimka, na drugiém lub trzeciém miejscu; [...].

Powiązane terminy