terminów gramatycznych online
wywodnia
Cytaty
Gdy się zabieram do pierwszych rysów tak ważnego Artykułu moich Wyjaśnień, w ktorym mam na celu dorywczy roztrzęs Narodowego Języka, według prawideł powszechnej Grammatyki, czyli Językośledni, dzielonej zwyczajnie na Pismownię, Wywodnię, Szykownię i Wyśpiewnię.
O WYWODNI SŁOW W POLSZCZYZNIE Pierszą powinnością Etymologa czyli Słowowywodcy jest podzielić mowę na części znamiczne, rożniące się jedne od drugich , i każdą z nich przyswoicie zaobrębić.
Nieprzeczerpałbym mętow, jakie się w źrodle naszej Ojczystej Mowy, [...] postrzegać dają [...], przeto łączę tu przydatniejsze wyjątki z mego Wyrazaru, w rożnych czasach układanego, w ktorych porządkiem abecadłowym dorywczo wytknę rozmaite najgłowniejsze wady Polszczyzny z rożnemi uwagami nad temiż, tak co do pismowni, jak co do wywodni.
O ile jednak neologizmy Szumskiego utrzymane były w granicach zdrowego rozsądku, to nie można tego powiedzieć o całym ich zestawie u J. Przybylskiego [...].
Etymologia — wywodnia: terminatio — zakończka, verbum simplex — pojedyncze (s. 27), compositum — składunkowe, składowe, gradus positivus — równoległy, comparativus — porównywalny (s. 127), superlativus — nadwynoszalny.