Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

organ głosu

Hasło w cytatach: organy głosowe, organy głosu
Język: polski
Dział: Fonetyka (współcześnie)
  • Część II. Rozdz. 1. Wiadomości z głosowni i etymologii: Jes/1886
  • O pismowni w języku polskim: Prz/1816
  • O wyśpiewni języka polskiego: Prz/1816

Cytaty

W tem zaś okazuje się osobliwe nastrunienie organow głosowych, rożniące naszych Ościeńcow od nas, iż, choć w Gminach obudwu Narodow zdarzać się mogą mni lub więcy pocieszne zamieniania Społgłosek jednej za drugą w każdym z czterech rzędow, jak niżyj napomknę, te jednak nie tyle są rażącemi i rozśmieszającemi, ile w rzędzie Wargobitnych, jakie są fałszywe brania B za P, i F za W lub na odwrot.

Nie domyśliż się każdy Światły, dla czego u mnie wyraz język, jeźli znaczy spolny żwierzętom organ głosu i smaku, naczałuje się przez j; a, jeźli znaczy mowę Ludu, przez J?

Zewnętrzna zaś każdego Języka wartość zależy na dźwięknem wydaniu wszelkiego ułamka mowy przez organy głosu, na ucho Słuchających i z takiemi odmianami miary i spoczynku, jakie w niem pospolicie Mowcy, Wierszownicy i Językośledcy wiekami za przyswoite upatrzyli i uznali. To ostatnie działanie stanowi melodność, rozumnie języczonyj mowie właściwą.

Organa mowy dzielą się na:

1-sze organa głosu: płuca i drogi oddechowe, do których należą: oskrzela, tchawica i krtań ze strunami głosowemi,

2-ie organa artykulacyi, nazywane w gramatykach narzędziami mownemi i służące do urabiania głosu: gardziel, jama ustna i jama nosowa; jamę ustną stanowią: podniebienie, mięśnie policzkowe, język, zęby, wargi.