Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

przecinek

Język: polski

Cytaty

Przecinek oznacza najmniejszy przestanek, to jest cząstkę okresu.

[…] Przestanki w mowie oznaczają się w piśmie znakami pisarskiemi, z których używańsze są: przecinek (,), średnik (;), dwukropek (:), punkt (.), znak zapytania (?), znak wykrzyknienia (!).

Wyraz w zdaniu, który się nie ściąga ani do podmiotu, ani do orzeczenia, oznaczający istotę, do któréj mówiący zwraca się, którą wzywa, nazywa się wezwaniem. Dla oznaczenia wezwania używa się zwykle istotnik. Wezwanie na początku i na końcu zdania ma po sobie znak wykrzyknienia (!), a w środku zdania kładzie się między przecinkami.

Przecinek oznacza najkrótszy przestanek w mowie, kładzie się zaś: 1. Pomiędzy zdaniem głównem a pobocznem, np. Kochamy Boga, który nas stworzył. Chodzimy do szkoły, aby się czegoś nauczyć. 2. Pomiędzy zdaniami współrzędnemi, jeżeli te nie są spójnikami i, albo, ze sobą połączone, np. Człowiek sądzi, Bóg rządzi. Rolnik orze, krawiec szyje, żołnierz walczy. [...]

Tu jasny dowód nie potrzebuje sam przez się dowodzenia, ale jaki znak dobrać gdyż dotąd nad ż literą przewodniczką ich, nic mądrego nieustalono, bo używano na przemian, to już przecinka to już kropki, jak nad i małą i t. d.

Przecinek-, kładziemy w zdaniu po każdym najmniejszym przestanku głosu potocznego.

Takoż do r przyciskowy znak dobiera się dla wyrazów złączonych i przyciskowych np. z ogonkiem czyli przecinkiem u spodu ʒ znajdziecie w pismach utarte i używane takowe do wyboru w pisaniu złączajcie .

Myśli pokrewne lub dopełniające się wzajemnie można łączyć w jedno większe zdanie, oddzielając je tylko przecinkiem od siebie.

( , ) Przecinek. Przecinek oznacza najkrótszy przestanek w mowie.