Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

przecinek

Język: polski

Cytaty

1wszy Znak nazywa się Przecinek (Comma). Pisze się tak , Oznacza on małą przerwę głosu, i tylko jednę część myśli jakiej, np. Dzięki Bogu, że Ojciec i Matka najmilsi Rodzice moi, są zdrowi.

Wszystkie znaki pisarskie na trzy klassy podzielić możemy:

1.na znaki uczucia (affektu): wykrzyknik (!) i znak zapytania (?).

2.na znaki rozłącznych wyobrażeń: przecinek (,), średnik (;), dwukropek (:) kropka (.) znaki opuszczonych wyrazów (:::::) nawias ( ) znak rozłączny (-) znaki innéj osoby mówiącej (=||).

3.na znaki wskazujące przypadkową okoliczność: łącznik (-) apostrof (‘) czyli wyrzutnik, cudzysłów („ “).

Z wszystkich znaków pisarskich najobszerniejsze ma pole przecinek, różni różnie go kładą, i dla tego jedno położenie jego można usprawiedliwić kilku powodami: już dla odznaczenia wyliczeń, już uczynienia podmiotów wyraźniejszemi, już dla zastąpienia nawiasu i t. p.

Przecinek, dawniéj comma zwany, ( , ) wskazuje potrzebę przestanku najkrótszego, używany jest na przedzielenie działek w zdaniu, a nawet na przedzielenie części działek złożonych pomiędzy sobą.

[…] Przestanki w mowie oznaczają się w piśmie znakami pisarskiemi, z których używańsze są: przecinek (,), średnik (;), dwukropek (:), punkt (.), znak zapytania (?), znak wykrzyknienia (!).

Wyraz w zdaniu, który się nie ściąga ani do podmiotu, ani do orzeczenia, oznaczający istotę, do któréj mówiący zwraca się, którą wzywa, nazywa się wezwaniem. Dla oznaczenia wezwania używa się zwykle istotnik. Wezwanie na początku i na końcu zdania ma po sobie znak wykrzyknienia (!), a w środku zdania kładzie się między przecinkami.

Przecinek oznacza najkrótszy przestanek w mowie, kładzie się zaś: 1. Pomiędzy zdaniem głównem a pobocznem, np. Kochamy Boga, który nas stworzył. Chodzimy do szkoły, aby się czegoś nauczyć. 2. Pomiędzy zdaniami współrzędnemi, jeżeli te nie są spójnikami i, albo, ze sobą połączone, np. Człowiek sądzi, Bóg rządzi. Rolnik orze, krawiec szyje, żołnierz walczy. [...]

Myśli pokrewne lub dopełniające się wzajemnie można łączyć w jedno większe zdanie, oddzielając je tylko przecinkiem od siebie.

( , ) Przecinek. Przecinek oznacza najkrótszy przestanek w mowie.