Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

znak pisarski

Język: polski

Cytaty

Znak ten pisarski, to jest linijka podłużna (-) mieszczona między spółgłoską a samogłoską, od któréj ją oderwać chcemy (z-iścić, z-ima, bez-imienny), będzie zapewne dostatecznym, skoro do niego przywiążemy takie znaczenie [...]

Większe początkowe litery piszą się: 1. W piérwszém słowie pisma, i w piérwszém słowie od ustępu, chociażby ten nie po kropce ale po innym znaku pisarskim następował.

Znaki pisarskie wskazują, jakich przestanków i jakiego gdzie głosu w mowie użyć należy.

O użyciu znaków pisarskich. Do dokładności pisma bardzo wiele się przyczynia właściwe użycie znaków przestanków, pisarskiemi zwanych, bo te znaki pomagają wyrazom do wydania lepiéj wszystkich poruszeń uczucia naszego i pokazują, jak przez różne zawieszenia i odmiany głosu, możemy jasno te uczucia i myśli nasze wypowiadać drugim, i mocniejsze na ich duszy i umyśle wywierać wrażenie.

[…] Przestanki w mowie oznaczają się w piśmie znakami pisarskiemi, z których używańsze są: przecinek (,), średnik (;), dwukropek (:), punkt (.), znak zapytania (?), znak wykrzyknienia (!).

Zdanie składa się z dwóch części, podmiotu i orzeczenia; między podmiotem a orzeczeniem nie piszemy żadnego znaku pisarskiego, a na końcu zdania kładzie się punkt.

Dopełnienie nie oddziela się żadnym znakiem pisarskim od podmiotu i orzeczenia.

Jakiż znak pisarski kładzie się po zdaniu twierdzącém? pytającém? rozkazowém? wykrzyknikowém?

Znaki pisarskie

(Signaes graphicos — Pontuação)

Przecinek , Virgula